Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Vše o kůži a slunci

28. července 2006 v 6:00 | malegrams@seznam.cz |  Muži a jejich styl
Vše o kůži a slunci
Opalujete se opravdu ráda. Jen vás trochu otravuje obava, aby vám ze slunečních paprsků nenaskákaly pihy nebo vrásky. Čtěte, co můžete dělat, abyste si užila slunění a zároveň si zachránila zdraví.

Moc dobře víte, že byste se měla mazat ochrannými krémy, v době oběda se ukrývat ve stínu a soláriu se oklikou vyhýbat. Když ale vyrazíte k moři, krém zapomenete ve spěchu doma, a než byste utrácela za nový, raději si dáte pořádný oběd v místní restauraci. Na pláž vyrazíte v pravé poledne, abyste nachytala bronz co nejrychleji, a po návratu domů se ještě dobarvíte v soláriu. "Vždyť je to jen výjimečně," uklidňujete se a celou věc s klidem hodíte za hlavu. Možná si ale pořád neuvědomujete, jaké nebezpečí vám od zářivého slunečního kotouče hrozí. Řeč je samozřejmě o zákeřné rakovině kůže. Její nejnebezpečnější forma se jmenuje melanom a podle údajů Národní onkologické laboratoře jím v České republice ročně onemocní až 1500 nových pacientů! "Dříve byla rakovina kůže nemocí starých lidí. Kvůli trendu vypracovaných opálených těl se ale čím dál častěji vyskytuje také u lidí mladších třiceti let," upozorňuje lékařka Monika Arenbergerová, specialistka na rakovinu kůže z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Měla byste vědět, že na melanom se umírá. Nemělo by vám ale ani zůstat utajeno, že až 80 % nemocných po něm zůstane jen malá jizva. V případě, že rakovinnou pihu odhalíte včas, existuje veliká šance na vyléčení. Melanom navíc patří k těm typům nádorů, u kterých velmi dobře víte, co je způsobuje, a proto jim můžete chytře předejít. Přestaňte kvůli svůdnému bronzu riskovat kůži. Abyste měla jasno v tom, co je při slunění nebezpečné a z čeho si nemusíte dělat zbytečně hlavu, prověřte si, jestli víte všechno, co potřebujete.

1. mýtus
Spálení je nebezpečné, opálení zdravé.
S nechutí sledujete své pobledlé tváře a těšíte se, až jim dodáte zdravý bronz? I když opálení vypadá zdravě, zdaleka neznamená, že skutečně zdravé je! Možná si myslíte, že rakovina může vzniknout jen ze slunečních spálenin. To ale neplatí. Ať už se opalujete dohněda, nebo dočervena, nebezpečné UVA a UVB paprsky obsažené ve slunečním záření dopadají na kůži ve stejně vysokém množství a poškozují ji. Rozdíl spočívá pouze v tom, že spáleniny mají na svědomí agresivnější UVB paprsky, které mohou rakovinu vyvolat rychleji. Pouhé jedno spálení do puchýřů v dětství může zdvojnásobit riziko melanomu v pozdějším věku, varuje statistika Národní onkologické laboratoře. UVA paprsky působí rakovinotvorně spíše při pravidelném opékání na slunci. Často vyprovokují i jiné formy rakoviny kůže, které sice nejsou smrtelné, ale dokážou vás také pěkně potrápit. "Bezpečné" postupné opalování, při kterém si kůže na sluneční paprsky zvykne, proto představuje jednu obrovskou pověru. Jedinou skutečnou ochranou stále zůstává kvalitní opalovací krém!

2. mýtus
Trvá roky, než se škodlivé důsledky opalování projeví.
"Stále není jasné, jak dlouho vlastně rakovina kůže vzniká. Mohou to být roky, ale také měsíce. Za nejnebezpečnější se považuje opalování v dětství. Malé děti by se vůbec slunit neměly," konstatuje cosmo expertka. Kůži pečlivě kontrolujte každé dva měsíce, a to hlavně po létě. Melanomy se nejčastěji objevují v září nebo v říjnu. Nezapomeňte ani na fakt, že kromě rakoviny vám slunce může nadělit i předčasně zestárlou kůži plnou vrásek, pigmentových skvrn a popraskaných žilek. Sluneční záření narušuje kolagenová vlákna, která ručí za pružnost kůže. Takto pochroumané vlákno se už bohužel zpátky "nenatáhne". Dobrou zprávou ale je, že některá menší poškození si pokožka dokáže napravit sama. Používejte proto opalovací krém, i když si jenom vyběhnete do města na nákupy. Měl by mít alespoň ochranný faktor č. 15. Také se zásobte vitaminy. Hodit se vám bude hlavně vitamin C a A. Krémem a vitaminy se ale nikdy nesnažte vyléčit svědící, vystouplá nebo krvácející znaménka, která navíc mění tvar, a co nejdřív je ukažte odborníkovi.

3. mýtus
Ve stínu se neopálím.
Pokud se v poledne procházíte po pláži v dlouhých světlých šatech, je to určitě bezpečnější, než kdybyste pobíhala po rozžhaveném písku v bikinách. Jestli ale spoléháte na oblečení jako na jedinou ochranu proti slunci, měla byste vědět, že třeba bílé triko z bavlny nebo polyesteru má SPF pouhých 7, což na boj s pálivými paprsky opravdu nestačí. Znamená to, že vaši pokožku začne slunce připalovat již za sedmdesát minut. "Vloni jsem si během dovolené zdřímla na terase v bílém pyžamu. Za hodinu jsem se probudila s kůží červenou jako rak," stěžuje si pětadvacetiletá produkční Helena. Bílé oblečení propouští víc světla, naopak tmavé ho spíše odráží, i když se zdá, že do černého trika paprsky víc praží. Zkuste jednoduché počty - světlé kůži, kterou vlastní většina Čechů, "ublíží" slunce za pouhých deset minut v případě, že se nenamažete. Ochranný faktor SPF obsažený v krému pak tuto dobu zvyšuje - stačí vynásobit jeho hodnotu desítkou a víte, jak dlouho vás mazadlo chrání. Tyto počty ale platí pouze do SPF 50, potom už rozdíl mezi ochrannými faktory není tak zřetelný. Krém s číslem 7 vás tak bude chránit mnohem kratší dobu než ten s číslem 30. Stejně byste se ale měla mazat každé dvě hodiny. Písek, voda a pot rychle zatočí i s odolnějším výrobkem. "Do krému byste měla rozhodně investovat. Ty levnější bývají méně kvalitní a při pocení ztrácejí ochranný faktor klidně během několika minut," radí lékařka.

4. mýtus
Když nejsem na přímém slunci, nemusím se bát.
Jestliže se rozhodnete strávit zbytek života ve sklepě, slunce vás opravdu nedostihne. Většina lidí si však myslí, že když je zamračeno, sluneční paprsky jim ublížit nemohou. Jenže UVA a UVB záření s klidem proniká i přes mraky, proto byste se měla mazat také v chladnějších dnech. Postačí vám krém s faktorem 15 nebo 20. Nenechavé paprsky projedou také vodou a skvěle se odrážejí od písku, proto se krémování nevyhnete ani celodenním plaváním nebo pobytem pod slunečníkem. Ošklivé spáleniny vznikají i v zimě na horách. Lyžaři jsou sice krytí od hlavy až k patě, ale na obličej jim praží slunce, které se odráží od sněhu. "Je však nesmysl se slunci úplně vyhýbat a odepřít si třeba dovolenou u moře. Pokud důsledně dodržujete všechna sluneční pravidla, riziko melanomu je hodně malé. Nezapomeňte, že rakovina vzniká i z dlouhodobého stresu, který ze sebe během dovolené skvěle shodíte," uklidňuje kožní specialistka Monika Arenbergerová.

5. mýtus
Chvíli počkám a uvidím, co se bude dít.
Čím dřív zaskočíte s podezřelým znaménkem k lékaři, tím lépe. Opravdu byste neměla čekat ani minutu, hraje se o čas. Melanom je zákeřný hlavně z toho důvodu, že pokud proroste hlouběji do kůže, vyšle do krve a mízního systému škodlivé buňky, které se mohou usadit v úplně jiném orgánu, kde vytvoří metastázu. Zdánlivě malá neškodná tečka tak může způsobit obrovský problém v jiné části těla. Jasně, nemůžete přesně určit, jak dlouho na vás nové znaménko přebývá. Díky pravidelnému provádění domácích kontrol ale existuje velká šance, že ho dopadnete v zatím neškodné fázi. "Při sprchování jsem na lýtku objevila zarudlou vypouklou pihu. Dostala jsem šílený strach, nikomu nic neřekla a vyčkávala, co se bude dít. Asi za týden jsme s kamarádkou vyrazily na nákupy a ona si té pihy všimla. Když zjistila, že o ní vím, šíleně mi vynadala a ještě ten den mi domluvila návštěvu u svého kožního doktora. Bylo za minutu dvanáct. Jednalo se o melanom, kterému se ale zatím podařilo usídlit jenom na povrchu kůže. Měla jsem štěstí. Kdybych přišla o pár týdnů nebo měsíců později, škodlivé buňky už mi třeba mohly vesele kolovat v krvi," vzpomíná s hrůzou v očích devětadvacetiletá asistentka Marie. "Zrádné může být, že některé melanomy po čase samy mizí. Neznamená to ale, že jsou nadobro pryč a váš dermatolog nemusí o ničem vědět. Jen se třeba přesouvají do jiné vrstvy kůže," varuje cosmo expertka. Měla byste vědět, že melanom může vzniknout i ze znamének, která zdobí vaši kůži od dětství. Takové riziko je asi třicetiprocentní. Kontrolujte proto i staré známé tečky, jestli náhodou nemění barvu nebo tvar. Některé formy rakoviny kůže se také rády rozvíjejí v jizvách. Z obyčejných pih na obličeji si naopak hlavu dělat nemusíte.
6. mýtus
Solária jsou bezpečná!
Ukrýváte se před sluncem, ale volné chvíle trávíte v soláriu s vítězným pocitem, že jste na zákeřné paprsky vyzrála? Poslední výzkumy prokázaly, že je umělé opalování podobně nebezpečné jako slunění na pláži.
Solární lampy sice vyzařují méně agresivního UVB záření, zato obsahují více UVA záření než slunce. Protože se dříve předpokládalo, že UVA není nebezpečné, začalo se totéž šířit i o soláriu. UVA záření ale zákeřné je. V soláriu navíc vystavujete paprskům i hýždě a zadní stranu stehen, na kterých zhoubná znaménka objevíte hůř. Další úskalí UVA záření představuje jeho vliv na stárnutí kůže. Uměle opalované královny a borci se proto postupem času proměňují ve vysušené tresky. Pořiďte si raději samoopalovací krém nebo otestujte salony, kde nabízejí nový způsob chytání bronzu - takzvané solární sprchy, pod kterými se vykoupete v látce podobné samoopalovacímu krému. Tuhle sprchu si dopřejete třeba v pražském salonu Magic Tan. Nabídku a ceník najdete na www.magictan.cz.

7. mýtus
Mám snědou kůži, nic mi nehrozí.
Platí, že přirozeně kakaové ženy se ocitají v menším nebezpečí než ty s křehkou porcelánovou pletí. Lidská pokožka se v souvislosti s reakcí na sluneční záření dělí na šest takzvaných fototypů. Pokud patříte k fototypu I a II, který na slunci jen červená a téměř nikdy nezhnědne, nepouštějte opalovací krém z ruky. Trpíte nedostatkem látky zvané melanin, kterou se tělo proti UVA a UVB paprskům přirozeně brání. Kůže snědých žen tedy dokáže s paprsky bojovat lépe, ale jestliže se jim vystavují příliš často a bez ochrany, zákeřné slunce jejich melanin snadno přemůže.

8. mýtus
Zachrání mě make-up.
Tělu dopřejete nános opalovacího krému, ale tvář odbudete make-upem s tím, že tahle vrstva přece musí stačit. Navíc si nechcete opalovákem zbytečně mastit pleť, protože v létě se potíte dost i bez něj. Spoléhat se pouze na make-up ale nepředstavuje nejlepší řešení. I když podklad většinou obsahuje SPF faktor (nejčastěji 15 nebo 20), nepodaří se vám jím pokrýt obličej rovnoměrně. Má totiž tendenci hromadit se v pórech, takže některá místa obličeje (nejčastěji to bývají tváře) zůstanou bez ochranného deštníku. Šetřete si jemnou obličejovou kůži a pod make-up si pořiďte ještě speciální opalovací krém s nemastným složením, který se hodí i pro problematickou pleť.

Sluneční závislost
Podobně jako na cigaretách nebo alkoholu si můžete vytvořit závislost na hřejivých slunečních paprscích. "Během zimy jsem naprosto nepoužitelná, ale už první jarní paprsky mi dodají strašně moc energie. Na slunci proto trávím každou volnou chvíli," svěřuje se dvacetiletá studentka Jana. Vědci prokázali, že sluneční paprsky v mozku uvolňují látky, které vám dokážou způsobit náhlý záchvat štěstí nebo zmírnit tělesnou bolest.
Vývoj rakoviny kůže
UVA a UVB paprsky dopadají na kůži ze slunce nebo solária a způsobují nečekané změny v řetězcích DNA, které se nacházejí uvnitř kožních buněk. Tyto buňky se potom mohou začít zmateně rozmnožovat.
Aby zabránilo ničení DNA, začne tělo produkovat látku melanin, která má na svědomí ztmavnutí kůže. Opálení je vlastně důkazem, že se tělo brání poškození DNA.
Narušené buňky se množí nebezpečnou rychlostí. Váš imunitní systém (modrá barva) se je proto snaží zničit a nahrazuje je novými zdravými buňkami (růžová).
Pokud se bez ochrany sluníte dál, podrazíte nohy své obranyschopnosti a narušené buňky zvítězí. S velkou pravděpodobností vznikne melanom.

Jak si vyšetříte kůži doma

Kromě pravidelných návštěv dermatologa si dopřejte alespoň jednou za dva měsíce domácí kontrolu. Jestliže najdete cokoliv nového nebo nezvyklého, bez milosti to jděte ukázat lékaři.

V DOBŘE OSVĚTLENÉ MÍSTNOSTI ZAMIŘTE PŘED ZRCADLO.
Nejlepší je větší ruční zrcadlo, díky kterému se podíváte i za krk, na zadní stranu stehen nebo na hýždě. Obhlédnout vás může také přítel.

ZAČNĚTE U ŠPIČEK PRSTŮ NA NOZE
Potom pokračujte přes paty až k hlavě. Soustřeďte se na každou novou pihu nebo znaménko.

NA ZMĚNY SI POSVIŤTE PODLE ABECEDY.
Asymetrie (znaménko nemá pevný tvar), barva (má více odstínů hnědé), celistvost (není pevně ohraničené), délka (v průměru měří více než dva centimetry) Před návštěvou lékaře si zapište každou vypozorovanou změnu a přírůstek, abyste na ně později v ordinaci nezapomněla.

ZAPISUJTE VšECHNO, CO JE PODEZŘELÉ.
A kůži na hlavě! Na vlasy vyzrajete nejlépe při fénování. Vzduch odkryje i ty nejlépe ukryté pihy. Nezapomeňte nahlédnout také mezi prsty na rukou a na nohou, pod kolena, do podpaží, za uši a zkontrolujte také své svůdné půlky.

Jak si správně nanesete opalovací krém

Lehce si napatláte ramena, ruce a dekolt a ještě máte dobrý pocit, co všechno děláte pro zdraví? Proti zákeřným paprskům se potřebujete chránit důkladněji.

1. Krém nanášejte patnáct až třicet minut před opalovací seancí. Kůže potřebuje dostatek času, aby mohla mazadlo pořádně vstřebat.

2. Nešetřete. I když opalovací přípravky nepatří mezi nejlevnější, na jedno mazání použijte takové množství, kolik by se vešlo do kornoutu od zmrzliny.

3. Před natíráním byste se měla svléknout do naha, abyste krém rozmazala opravdu všude. "U žen se zákeřný melanom vyskytuje nejčastěji pod hýžděmi nebo na zadní straně nohou. Na tyto oblasti totiž při nanášení krému velmi často zapomínají," zdůrazňuje cosmo expertka.

4. Krémujte se pravidelně každé dvě hodiny. Během plavání, pobíhání na pláži a povalování na lehátku se ochranné mazadlo z těla přirozeně stírá. Narušuje ho také pot (dokonce i v případě, že je krém voděodolný!).

V krému hledejte tyto hlavní přísady:

SPF 15 a více
Ochranný faktor SPF 15 a více znamená, že slunci bude trvat patnáctkrát déle spálit vaši kůži, než kdybyste se nenamazala. Bez namazání vás sežehne zhruba za deset minut, s faktorem 15 až za dvě a půl hodiny. Krémy s menším faktorem než 15 nepoužívejte.

Titanium dioxid a octocrylene
Základní ochranné složky, které odrážejí UVA a UVB již při dopadu na povrch kůže. Pohlídejte si, aby tyhle chrániče v krému nechyběly!

Avobenzon
Ve složení krému ho můžete objevit také pod názvem Parsol 1978. Působí jako udatná chemická ochrana před UVA zářením.
(převzato z internetu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 crassus crassus | E-mail | Web | 28. července 2006 v 20:49 | Reagovat

ja pouzivam PETER ISLAND* Mléko na a po opalování,  a jsem spokojeny.Chrání opálenou pokožku před loupáním. Pokud používáte tento přípravek v kombinaci se správným OF, opálení vám vydrží déle. Obsahuje hydratační látky na hydrataci pokožky, Aloe Vera, kokosové máslo, bambucký tuk a kokosový olej.

a denne si davam

NUTRILITE je jediná ze společností vyrábějících vitamínové a minerální doplňky, která obdělává svoji vlastní půdu! Jako jedna z mála podobných firem má vlastní výzkumné a vývojové centrum. Již od roku 1934 se nikdy na plantážích nepoužívá chemických hnojiv a vše je na přírodní bázi. Dokonce i voda pro zalévání pochází z vlastních hlubokozemských studní! Plantáže jsou situovány všude na světe, vždy dle specifických mikroklimatických a půdních podmínek, které nejlépe vyhovují nárokům pěstovaných rostlin (možno zapujčit instruktážní videokazetu). Rostlinné koncentráty, které zvyšují využitelnost aktivní látky produktů NUTRILITE až na 98% jsou připravovány například z výtažků z vojtěšky, řeřichy, petržele, špenátu, karotky, acerola cherries, guavy, citronu a řas Dunaliella. Tato mimořádná péče zajišťuje vysokou kvalitu výrobků NUTRILITE.

NUTRILITE* Multi Carotene

NUTRILITE Multi Carotene obsahuje 3 exkluzivní koncentráty z přírodních zdrojů: z řas Dunaliella Salina , palmového oleje a nehtíku královského. Nutrilite Natural Multi Carotene je exkluzivním doplňkem výživy pro ty, kdo denně nekonzumují potřebné množství čerstvého ovoce a zeleniny, pijí alkohol nebo žijí ve zněčištěných oblastech.

Pokozka je po tom krasne opalena a ma ulne jinou barvu.

vstup na www.vebso.cz host prijmeni: vase prijmeni, host ID crassus <vstpu>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama