Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Každodenní Holení

22. srpna 2006 v 6:00 | malegrams@seznam.cz |  Muži a jejich styl
Každodenní holení
S každodenním holením své tváře se setkává většina mužské populace. Proto výrobci holících potřeb a kosmetiky útočí na muže téměř tak neodbytně, jako na ženy útočí výrobci dámských vložek a krémů proti vráskám.

Bez ohledu na masivní reklamní kampaně pravda je jednoduchá. Pro holící potřeby platí totéž, co pro dámské vložky. Každému vyhovuje něco jiného. Obdobně je tomu i u holící kosmetiky.
Reklama často, což se dá očekávat, propaguje zboží, které mnohdy jen zbytečně vytahuje peníze z kapes zákazníků. Nebude proto od věci zmínit se i o ekonomických aspektech.
Běžně se hovoří o dvou způsobech holení, mokrém a elektrickém. Nejsem si jistý, zda v dnešní době je toto dělení přesné, protože existují žiletkové strojky s elektrickým pohonem a také některými elektrickými strojky se lze holit s použitím pěny. Přesto se budu uvedeného dělení držet, je vžité.
Mokré holení
K mokrému holení se používají břitva, holící strojek na ploché čepelky, holící strojek s vícebřitou hlavicí. Dále potřebujeme holící pěnu nebo holící mýdlo. Vhodná je rovněž holící štětka a zastavovač krvácení.
Nejstarším holícím nástrojem pro mokré holení je břitva. Má své přednosti, především přesnost při zaholování fazony vousů a vlasů, rovněž provozní náklady jsou nízké. Kvalitní solingenská břitva se dostane za zhruba 50 dolarů a vydrží desítky let.
Přesto bych břitvu příliš nedoporučoval, holení s ní je pracné, riziko pořezání vysoké, údržba náročná. Pro zatvrzelé milovníky břitev bych však měl jeden tip. Velmi kvalitní břitvy se svého času vyráběly v tehdejším Sovětském svazu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se vyrovnaly solingenským a byly přitom výrazně levnější. Zkuste proto pátrat v ruských obchodech.
Při holení břitvou se náklady běžně dostávají pod 1 Kč za jedno oholení.
Zhruba sto let starým nástrojem je holící strojek na ploché čepelky - žiletky. Mnohým v dnešní době takové holení připadá dávno překonané, přesto i v současnosti má své místo.
Přesností se téměř vyrovná břitvě, provozní náklady minimální, i když vyšší než u břitvy. Jeho hlavní výhodou je výborná regulace hladkosti oholení. Ne všichni muži totiž snášejí naprosto hladké oholení, potíže mají často ti, kteří trpí zarůstáním vousů.
Pro běžné, dostatečně kvalitní oholení stačí holit po směru růstu vousů. Velmi hladkého oholení se dosáhne přeholením proti směru růstu vousů.
Za určitý nedostatek lze považovat větší nároky na zručnost a čas, existuje zde i určité riziko pořezání, ovšem u zručného muže, dobrého holícího strojku a kvalitní žiletky velmi malé.
Výběr holících strojků je na našem trhu bohužel malý, ani v zahraničí není situace příliš lepší. Z běžněji dostupných strojků je velmi dobrý a navíc levný strojek Astra, špičkovou kvalitu a tomu odpovídající cenu mají německé strojky Merkur.
Z čepelek lze doporučit výrobky Astra (levnější a dostatečně dobré modré, nepatrně dražší a o něco lepší zelené) a Wilkinson. U žiletek Wilkinson je však vhodné používat neagresivní strojek, jedná se totiž o pravděpodobně nejostřejší čepelky vůbec. Německé čepelky Merkur jsou vynikající, avšak dosti drahé.
Z uvedených čepelek vydrží každá minimálně deset oholení, proto se tímto způsobem holí velmi levně. Kromě dobré kvality jsou tyto čepelky i ekologické, dají se snadno recyklovat (kovový odpad).
Náklady se při tomto způsobu holení pohybují kolem 1 Kč za jedno oholení.
Vícebřité holící hlavice se objevily po roce 1970. Holí odlišným způsobem od dosud uvedených holících nástrojů. Využívají tzv. principu lift&cut, kdy první břit vous povytáhne z vlasového lůžka a teprve další břit jej odřízne. Výsledné oholení je proto velmi hladké, není nutno přeholovat proti směru vousů. Tento typ holících hlavic nebo stojků však není vhodný pro muže trpící zarůstáním vousů.
Z popsaného principu vyplývá, že postačující počet břitů jsou dva. Větší počet břitů není nutný, v nejlepším případě mírně prodlouží životnost hlavice. Většinou však tahá zbytečně peníze z kapsy. Některé soudobé vícebřité hlavice renomovaných výrobců jako Gillette nebo Wilkinson používají pružně uložených břitů, což znemožňuje využít principu lift&cut. Zde pak investujeme peníze naprosto zbytečně, snad jen získáváme nepatrně větší bezpečnost.
Bezpečnost a rychlost jsou největšími výhodami vícebřitých hlavic, mnohým navíc vyhovuje, že holení těmito hlavicemi neklade žádné zvláštní nároky na zručnost. Na druhé straně představují značnou zátěž pro životní prostředí (obtížně zpracovatelná kombinace plast-kov). Životnost hlavice kolísá mezi 7 - 30 oholeními.
Náklady na jedno oholení se pohybují mezi 2 - 3,- Kč, v případě holícího strojku Mach3Power i více.
Před mokrým holením je třeba důkladně zvlhčit obličej a krk horkou vodou a namydlit. Nyní se k namydlení většinou používají holící pěny ve spreji. Vesměs mají dobrou kvalitu, lze si vybrat mezi pěnami pro různé typy pleti. Účinkují velmi rychle. Za tyto výhody platíme vyšší cenou a ekologickými škodami.
Naproti tomu klasická holící mýdla jsou levnější a bez větších ekologických problémů, ale neúčinkují tak rychle a k jejich aplikaci je nutná holící štětka. Z klasických mýdel jsou vhodnější ta, která obsahují glecerín. Měli bychom se vyhnout mýdlům s obsahem mentolu, protože mentol vysušuje pokožku.
Holící štětky jsou u nás hůře dostupným zbožím. Většinou se setkáme s levnějšími syntetickými, někdy lze narazit na štětky s kančími štětinami. Nejkvalitnější jsou štětky z jezevčích chlupů. U nás jsou velmi drahé, v zahraničí se dají opatřit již od 30 dolarů, což vzhledem k jejich minimálně desetileté životnosti představuje více než přijatelnou investici.
Zastavovač krvácení slouží k ošetření drobných poranění, ke kterým při sebevětší opatrnosti čas od času při holení dojde (k těmto poraněním může dojít i při holení elektrickým strojkem). Nejznámějším je kamenec.
Elektrické holení
Elektrické holící strojky by v zásadě měly nabízet bezpečnější a rychlejší oholení. Vyplatí se vyhnout podezřele levným strojkům a vybírat mezi výrobky zavedených značek.
Vyskytují se dva základní typy elektrických holících strojků. Planžetové a rotační. V obou případech se dnešní modely kvalitou holení silně přibližují mokrému holení, někdy se mu i plně vyrovnají.
Planžetové strojky používají holící lišty s břity pracujícími jako nůžky. Dnešní planžetové strojky používají holící blok 2 až 3 lišt, z nichž obvykle jedna je nekrytá a ostatní kryté tenkou perforovanou folií. Obvykle se uvádí, že planžetové strojky jsou vhodnější pro každodenní holení, protože jim dělají potíže delší vousy. Konstrukce s jednou nekrytou lištou si však s delšími vousy poradí bez problémů.
K určitým nectnostem planžetových strojků patří vibrace. Některým mužům vůbec nevadí, jiní (například já) vůči nim mají výhrady. V každém případě vycházejí planžetové strojky proti obdobným rotačním provozně dráže. Planžety i celé holící bloky mají kratší životnost než rotační hlavy.
U dnešních planžetových strojků jsou samozřejmostí takové prvky jako zastřihovací lišta, u dražších modelů i výkyvný holící blok, nebo dokonce vodotěsné provedení.
Za asi nejkvalitnější planžetové strojky lze považovat strojky Braun. Nejlevnější dobré modely se dostanou koupit za 1 500 - 2 000 Kč a jedno oholení jimi tak vychází asi na 2 - 3 Kč.
Rotační holící strojky se dnes vyrábějí v provedení se dvěma či třemi rotačními hlavami. Tříhlavové holí údajně rychleji (větší zabraná plocha), jsou však dražší. Nejen cena strojku je vyšší, ale vyšší jsou i provozní náklady. Při výměně hlav totiž nutno měnit tři hlavy, což znamená výrazně vyšší cenu proti dvěma hlavám.
Dvouhlavé provedení nemusí nutně znamenat pomalejší oholení. Dvě hlavy holí přesněji, výsledný čas tak nebude nijak horší než u tříhlavého provedení. Dvouhlavé strojky jsou navíc skladnější.
Rotačním strojkům se někdy vyčítá větší podráždění pokožky. Zvláště to platí o strojcích využívajících principu lift&cut. Teoreticky s uvedeným souhlasím, ovšem holení je skutečně natolik individuální záležitost, že každý reaguje jinak.
Rovněž rotační strojky bývají vybaveny zastřihovací lištou, dnes jsou běžné i plovoucí a individuálně se naklápějící hlavy, setkáme se i s vodotěsným provedením.
Špičku mezi rotačními strojky představuje značka Philips. Nejlevnější dobré modely se prodávají za 1 000 - 2 000 Kč, jedno oholení tak vychází na 1 - 2,50 Kč. Právě Philips využívá lift&cut, Američané někdy používají náhradní hlavy firmy Kosher, které nemají systém lift&cut.
Osobně se ve všední dny holím dvouhlavým rotačním strojkem Philips, v neděli plochou čepelkou Astra, v sobotu holení vynechávám, aby si pokožka odpočinula. V posledním roce jsem přestal používat klasické přípravky po holení, místo nich používám pleťové nebo tělové mléko Astrid. K této změně mě donutily do té doby neznámé problémy s podrážděním pleti. Zkrátka stárnu.
Přiznám se, že neznám žádné české stránky, které se věnují otázkám holení, kromě stránek prodejců a výrobců holícího náčiní. Zahraniční stránky nabízejí informací dost, někdy ovšem dost stupidních. Zkuste zapátrat sami podle toho, jaké informace potřebujete.
(Převzato z internetu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bublifuk Bublifuk | 21. září 2006 v 10:07 | Reagovat

Díky za tento text. Podobné postřehy o holení na netu moc k vidění nejsou. Tento článek mi pomohl při výběru holícího strojku a jsem spokojen :)

2 Patrik Patrik | E-mail | Web | 21. září 2006 v 11:35 | Reagovat

To jsem rád.

Alespoň jeden pozitivni komenář!!!

Děkuji

3 Zdeněk Zdeněk | 28. dubna 2007 v 2:26 | Reagovat

Já taky díky za informace, na netu jsem jinak nic nenašel a tady jsem našel odpovědi na všechny moje otázky. Díky

4 Marián Marián | 12. května 2007 v 23:50 | Reagovat

Jsem přesně ten typ co má velký sklon k zarůstání vousů a že ty potvory rostou a holit se musím každý den. Je pravda že každý si musí vyzkoušet co mu sedí. U mě je mokré holení pomocí čepelek nepoužitelné. Dlouho jsem používal dvouhlavý philips ale i toto suché holení nedělalo dobrotu. Nyní mám tříhlavý vodotěsný philips. Což považuju za vrchol pohodlí pro denní holení s citlivou pokožkou. Zvláště pokud se použije kvalitní gel na holení.

5 Petr Petr | 2. července 2007 v 14:57 | Reagovat

zarůstání vousů je i mojí noční můrou, navíc se mi po holení zanicují mazové žlázy kolem vousů, což se projevuje bílými zanícenými puchýřky, nevím co s tím mám dělat, vyzkoušel jsem mokré holení i el. strojek a změna žádná, jaký dobrý gel na holení pod holící strojek používat?

6 Bridges Bridges | 5. listopadu 2007 v 16:14 | Reagovat

U mě se problém zarůstání vousů dost podstatně zlepšil když jsem přešel z mokrého holení (gillete mach 3) na elektrický holící strojek (Braun 5874). Pravda oholení není tak dokonalé, ale zřejmě právě díky tomu se zarůstáním už prakticky nemám problém.

7 Viklef Viklef | 27. listopadu 2008 v 10:21 | Reagovat

Také mi často zarůstají vousy, dělají se mi veliké bolestivé boule na tvářích a bradě. Částěčně jsem to omezil tím, že jsem se úplně přestal holit a vousy jen nahrubo zasřihávám strojkem na vlasy. Zaprvé vousy nezarůstají tolik a zadruhé to skryje jizvy. Jinak na opravdu pořádně zarostlý vous nepomůže žádná mast. Chce to vzít žiletku, bouli rozříznout a zarostlý vous vyoperovat. Bohužel.

8 Ramik Ramik | E-mail | 13. ledna 2009 v 2:22 | Reagovat

Též mám od mládí problém se zarůstáním vousů. Byl jsem nucen z mokrého holení přejít na elektrické, čímž se to téměř vyřešilo až na ojedinělé přetrvávající případy. Postupně jsem kromě břitvy vyzkoušel všechny způsoby holení a nakonec zakotvil u rotačního tříhlavého Philipse (dnes bych volil dvouhlavého). Článek bych snad jen doplnil o svůj poznatek, že u mokrého holení je třeba všechny tahy po tváři a podbradí vést zásadně směrem k bradě a v žádném případě proti směru růstu vousů opětovně nepřeholovat. Jinak se konec vousu nepřirozeně seřízne a jeho špička má tendenci zarůstat pod kůži. Tam postupně podrůstá a vytváří bolestivé ložisko. Já takto zarostlý vous "vydloubávám" jehlou. Po elektrickém holení zůstavají špičky malinko nad pokožkou a tím nemohou zarůst.

9 Scott Scott | 12. března 2009 v 13:09 | Reagovat

Zajímavé a poučné informace..díky.

10 Kubi Kubi | 19. července 2009 v 15:00 | Reagovat

Díky za parádní článek.Člověku to dost pomůže při výběru.Dobrá práce ;-)

11 Juraj Juraj | 9. listopadu 2009 v 17:14 | Reagovat

Vyborny clanok. Vdaka aj za vysvetlenie Lift cut.  Holil som sa rotacnym 3 hlavicovym strojcekom Philipshave, ale po 8 rokoch sa otupil a zacal som mat alergicke reakcie asi na roztoce. Presiel som na dvoj a trojziletky, jednorazove. Je to O.K., ale so zvedavosti to skusam s klasickou ziletkou. Chcem dokazat, ze sa to da rovnako ako s dvojziletkou. Ak sa holim raz za dva dni, je to O.K., ale cez tyzden sa musim holit kazdy den a to je bolestive. Hlavne ked to chcem dohladka. Lift and cut skutocne funguje a na kazdodenne holenie je vhodnejsia dvojziletka. Ak sa ale niekto holi raz za dva, alebo 3 dni, obycajna ziletka po dobrom zmakceni fuzov uplne staci. Na dlhsie strnisko moze byt este lepsia ako dvojziletka, pretoze sa tak neupchava fuzami. Co sa zarastania tyka nemam problem, ale obcas sa mi zvykli zapalit loziska. Tu pomoze dobre sa namydlit a umyt este pred nanesenim peny. A po holeni sa neutierat do uteraka, len naniest gel po holeni cistymi rukami. Potom sa vyhnut aspon hodinu kontaktu s rukami. Juraj

12 Jan Jan | E-mail | Web | 25. února 2016 v 10:21 | Reagovat

Každodenní holení neuznávám, pokožku to dráždí. Holení obden stačí, pěna na holení je super https://www.bioaromakosmetika.cz/Prirodni-kosmetika/muzi/prirodni-pena-na-holeni-s-olivovym-mydlem

13 Jack Jack | 27. února 2016 v 9:45 | Reagovat

Dárková bedna s holením pro muže:

http://manboxeo.cz/eshop/bedna-pro-muze-holeni/

14 Billy Billy | 11. srpna 2016 v 10:22 | Reagovat

Bazar holicích strojků a zastřihovačů:

http://bazar.rservis.com/cs/124-holici-strojky-zastrihovace

15 raucus raucus | 18. dubna 2018 v 12:26 | Reagovat

šetrná kosmetika před holením a hlavně po holení-

http://www.parfems.sk/kozmetika/plet/holenie/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama