Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Pití, které vás nakopne

11. srpna 2006 v 6:00 | malegrams@seznam.cz |  Muži v kuchyni
Pití, které vás nakopne!

Superenergetické exotické soft drinky slibují všechno možné - od neuvěřitelné fyzické vytrvalosti až po zvýšenou schopnost soustředění. Ale měl byste je opravdu pít? Požádali jsme odborníky o jejich názor.

KOFEIN
» Co to je: stimulant
» Jaké má účinky: 100 miligramů dokáže zvýšit mentální pozornost, 238 mg dokáže zvýšit kardiovaskulární výkon, ale protože většina nápojů jej obsahuje pouze něco mezi 38 a 90 miligramy, musel byste vypít alespoň tři plechovky, abyste dosáhl výše uvedeného efektu. Takové množství kofeinu je však pro většinu lidí příliš velké a mohlo by vás spíše utlumit než povzbudit. Nebo něco horšího. Podle lékařů může mít kombinace kofeinu s ostatními ingrediencemi obsaženými v energetických nápojích i katastrofální následky například pro diabetiky a osoby, které se léčí s onemocněními srdce a cév. Určité kombinace látek, o nichž nemáte ani tušení, mohou vést ke zvýšení krevního tlaku nebo hladiny cukru v krvi, což znamená reálné ohrožení zdraví.

TAURIN
» Co to je: aminokyselina uložená ve svalové tkáni
» Jaké má účinky: Výzkumy sponzorované firmou Red Bull dokazují souvislost mezi nápoji obsahujícími taurin a zkrácením reakční doby i zlepšením koncentrace a paměti. Nezávislý pohled? Testy sice uvedené účinky připisují
taurinu, ty ale ve skutečnosti mohou být vyvolány kofeinem, cukrem nebo i něčím jiným. "Taurin se podílí především na vstřebávání a trávení tuků, a to prostřednictvím žlučových kyselin, které slouží jako jejich emulgátory. Taurin se ale běžně vyskytuje ve svalové tkáni nejen u člověka, ale i jatečních zvířat, takže pokud jíte maso, měl byste ho mít dostatek i bez energetických nápojů," vysvětluje ing. Tereza Burianová z Nadace NutriVIT.
ŽENŠEN
» Co to je: léčivý kořen
» Jaké má účinky: Zřejmě nic moc. "Některé části kořene sice mají na organismus povzbuzující účinky díky různým fytochemikáliím, které obsahuje, ale jeho 'zázračné' léčivé účinky nikdy žádné vědecké výzkumy dostatečně neprokázaly," říká ing. Burianová. Lidé věří v kouzlo ženšenu - nejspíš jednoduše proto, že jeho jméno zní exoticky.

GUARANA
» Co to je: jihoamerická rostlina se stimulujícími látkami
» Jaké má účinky: Prostě kombinuje exoticky znějící jméno a extradávku kofeinu.

INOSITOL
» Co to je: cukrový alkohol
» Jaké má účinky: Výrobci tvrdí, že energetické drinky zvyšují účinnost zpracování tuků, sacharidů a bílkovin v játrech. "Pokud dáte laboratorním krysám stravu s nedostatkem inositolu, zvýší se jim obsah tuků usazených v játrech," říká Bernard Agranoff, profesorbiochemie na Michiganské univerzitě, který inositol studoval více než 40 let. Ale to samozřejmě neznamená, že více inositolu ovlivní funkci jater tak, aby došlo ke zvýšení využitelné energie. Dokonce to ani není možné. "Inositol se vyskytuje prakticky ve všech potravinách - jak živočišných, tak rostlinných. V rostlinných je ale vázán ve formě fytátů, které jsou pro člověka špatně využitelné. Patří mezi tzv. lipotropní látky, což znamená, že zamezuje ztučnění jaterních buněk. Neplatí však, že vyšším přísunem inositolu se dosáhne lepšího zpracování tuků ze stravy. Pouze když organismus nemá dostatek inositolu z přirozené stravy, se tento deficit může nahradit jinou formou, např. tabletou nebo nápojem," dodává ing. Burianová.

VITAMINY SKUPINY B
» Co to je: základní živiny; měly by být dostupné z běžné stravy a z ranního multivitaminového nápoje
» Jaké mají účinky: Působí proti únavě a hrají důležitou roli v koordinaci - ale jen když jste podvyživeným chlapcem žijícím v Zambii. Neexistuje žádný důkaz, že pití dodatečných dávek vitaminů B by u normálního zdravého muže vedlo k jakémukoliv zvýšení energetické hladiny.
Vědecké výzkumy znovu a znovu ukazují, že pokud získáváte adekvátní množství vitaminů B z běžné stravy, pak dodatečné dávky nevedou k žádnému zvýšení výkonnosti, mentální pozornosti ani čehokoliv jiného, jak se vám výrobci energetických nápojů snaží namluvit.

NĚCO JAKO KÁVA
Energetické drinky nejsou v podstatě nic jiného než studené, perlivé náhražky kávy. Ovšem s tou výhradou, že šálek kávy nikomu neublíží, zatímco energetický nápoj za určitých okolností ano. Navíc se prodávají za směšně předraženou cenu a mají nemocniční pachuť. "Energetické drinky jsou určené pro zdravé osoby, které potřebují okamžitý přísun energie. Obsahují značné množství sacharózy a jiných cukrů a také určité množství povzbuzujících látek. V kombinaci s alkoholem a některými léky mohou vyvolávat nežádoucí reakce a mohou být nebezpečné. Rozhodně nejsou určené pro diabetiky, malé děti, těhotné ženy a nemocné lidi, zejména s chorobami kardiovaskulárního systému nebo s některým metabolickým onemocněním," shrnuje ing. Burianová.
Energetická bomba Mens Health

Jako levnější a účinnější variantu energetického drinku si zkuste sám namíchat následující koktejl obsahující přírodní povzbuzující látky. Pro začátečníky opakujeme, že jedna
250mililitrová sklenice obsahuje celou doporučenou denní dávku vitaminu C. Podle odborníků až třetina mužů dnes
nepřijímá dost vitaminu C, což
může vést k pocitům únavy. Náš nápoj obsahuje také 7 gramů vláknin - výzkum prováděný na Pensylvánské státní
univerzitě v USA ukázal, že lidé,
kteří jedli pokrmy s vysokým
obsahem vláknin, dokázali cvičit
o 40 minut déle než ostatní. Přidejte k tomu 16 gramů bílkovin a máte opravdovou energetickou bombu. Navíc betaglukan ve vláknině ovesných vloček napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol. A konečně: chutná lépe
než nápoje v plechovkách.
» 500 ml pomerančové šťávy
» 80 g jemně mletých ovesných
vloček
» 120 g zmražených jahod
» 2 polévkové lžíce zmraženého
pomerančového koncentrátu
» 250 ml nízkotučného jahodového
jogurtu
Vše najemno rozmixujte.
(Získáte tři porce.)
SLOŽENÍ:

» 591 kilokalorií
» 16 g bílkovin
» 8 g tuku
» 122 g sacharidů
» 7 g vláknin
» 2 mg vitaminu E
» 64 mg vitaminu C
» 4 mg železa
» 3 mg zinku
Jsou energetické drinky nebezpečné?
V Irsku před několika lety zemřel osmnáctiletý basketbalista Ross Cooney na tzv. syndrom náhlé smrti dospělých pár hodin poté, co do sebe hodil tři plechovky nápoje Red Bull. Ve Švédsku náhle zemřely dvě mladé dívky, když vypily pár plechovek tohoto nápoje v kombinaci s vodkou. Podle lékařských zpráv nebyla žádná z obětí opilá. Firma Red Bull odmítla jakoukoliv spojitost mezi svými nápoji a těmito úmrtími. Doktor Dan Andersson ze stockholmské nemocnice, lékař, který zkoumal příčinu smrti mladých žen, však považuje za příčinu úmrtí taurin. "Taurin dosud nebyl příliš prozkoumán a jeho kombinace s alkoholem může mít mnoho vedlejších účinků - od snížení hladiny krevního cukru až po zvýšení krevního tlaku, nebo dokonce vyvolání infarktu," vysvětluje dr. Andersson. V případě úmrtí Rosse Cooneyho soudní patolog i vyšetřující lékaři Red Bull očistili. I přesto má dr. Andersson své výhrady: "Při těžké námaze, a pokud zároveň nepijete žádné jiné tekutiny, může tento nápoj způsobit bolest svalů nebo potenciálně i selhání jater." Dokud nebudou k dispozici definitivní závěry, lékaři i odborníci na výživu doporučují vyhýbat se pití energetických drinků před cvičením a v žádném případě je nekombinovat s alkoholem.
(převzato z internetu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama