Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Slunce ročně zabije 60 tisíc lidí, hrozí rakovina kůže

7. srpna 2006 v 6:00 | malegrams@seznam.cz |  Muži a jejich styl
Slunce ročně zabije 60 tisíc lidí, hrozí rakovina kůže
Světová zdravotnická federace zveřejnila, že ročně zemře nejméně šedesát tisíc lidí v souvislosti s příliš dlouhým vystavováním slunečním paprskům. Přehřátí, které si vyžádalo v posledních dnech řadu obětí, však představuje jen nepatrné procento. Naprostá většina z nich umírá v souvislosti s různými druhy rakoviny kůže, především na melanom.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) 48 tisíc lidí ročně umírá na melanom a 12 tisíc na další druhy rakoviny kůže. Ty vyvolává ultrafialové záření.
Rakovina kůže tvoří v České republice více než jednu pětinu ze všech typů nádorových onemocnění a ročně jí podlehne na 300 osob. Za třicet let stoupl počet zjištěných melanomů čtyřikrát, v roce 1970 onemocněly zhoubným kožním nádorem necelé čtyři tisíce lidí, teď je jich téměř patnáct tisíc. [celá zpráva]
Nárůst počtu případů rakoviny kůže souvisí zejména v ČR především se změnou životního stylu, kdy se více jezdí k moři a do hor. Zvětšil se i tlak na vzhled, a tak lidé chodí do solárií, jež mohou poškozovat hlubší vrstvy kůže. [celá zpráva]
Jak uvedla ředitelka odboru WHO pro zdraví veřejnosti a životní prostředí Maria Neira: "Všichni potřebujeme slunce, ale když je ho moc, je nebezpečné, a to dokonce smrtelně."

Ochrana je snadná

Počet úmrtí by však mohl být mnohem nižší. "Naštěstí se vzniku nemocí, jako je melanom a další druhy rakoviny kůže nebo šedý zákal, dá zabránit použitím jednoduchých ochranných prostředků," dodala lékařka. WHO doporučuje používat krémy s faktorem nejméně 15, při cestě k moři je ale lepší začínat s faktorem 30 a pak přejít na 20. Lidé by měli nosit oděvy chránící před sluncem včetně čepic a slunečních brýlí, omezovat pohyb na přímém slunci v poledne a také se vyhýbat soláriím.
Je také nutné vždy zvažovat, v jakém prostředí se pohybujeme. V horách, kde je řidší vzduch, je UV paprsků více. Sníh jich odráží 80 procent, zatímco písek na pláži 15 procent, mořská pěna 25 procent a tráva pouhých deset.
Ultrafialové paprsky, které jsou v malých množstvích zdravé, protože hrají klíčovou roli v produkci vitamínu D, v nadměrném množství škodí a způsobují řadu zdravotních potíží včetně předčasného stárnutí kůže.
Nejnebezpečnější je ale melanom, který rychle metastázuje. Když se však zjistí včas, má léčba téměř stoprocentní úspěšnost.

Rizikové faktory vzniku melanomu

UV záření, zejména nešetrný pobyt na slunci v dětském věku.
Pigmentové névy (mateřská znaménka) - 30 procent melanomů se vyvíjí právě na podkladě těchto vrozených nebo získaných névů.
Porucha imunitního systému vinou některých léků, viru HIV apod.
Genetické dispozice.
UV záření může způsobit i další, méně závažná poškození kůže. Zhruba 10 procent populace trpí kožními změnami v letním období (poškozením tkáně, která mají za následek narušenou funkci). Vyvolávají je UVA paprsky a většinou je mají ženy.
Asi 90 procent osob starších 60 let má pigmentové skvrny (lentigo) vyvolané slunečním zářením. K dalším poškozením patří např. sluneční kopřivka, fototoxické reakce apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MARTIN WSZOLEK MARTIN WSZOLEK | E-mail | Web | 21. srpna 2007 v 13:09 | Reagovat

JASNOVÍDEC DOPORUČUJE  CD Tune-Up

Popis produktu  www.hemi-sync.cz

Posilte přirozenou schopnost těla normalizovat svoje funkce. Urychlete rekonvalescenci po nemoci, zranění či po chirurgickém výkonu. Tune-Up může rovněž poskytovat úlevu při podráždění kůže, bolestech hlavy či při svalovém napětí. Denním používáním nabudete optimální tělesné kondice.

Technické parametry

Cvičení Human Plus® - anglické verbální vedení - délka 60 minut.

Užití: Těhotenství a porod, celkové zdraví, krevní tlak, rakovina.

Samostatné CD

Rozdělení dle využití

        Těhotenství a porod

        Podpora zdraví: Celkové zdraví

        Podpora zdraví: Krevní tlak

        Podpora zdraví: Rakovina

TOTO CD DOPORUČUJE JASNOVÍDEC MARTIN WSZOLEK  http://mysteria.unas.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama