Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Tip na výlet: Náchod

25. srpna 2006 v 6:00 | malegrams@seznam.cz |  Muži na cestách
Tip na výlet: Náchod

Město Náchod leží na hranicích s Polskem. Je vzdáleno 40km od Hradce Králové. Samotné město zaujme malebným náměstím, kterému dominuje nová radnice a kostel sv.Vavřince. Nedílnou součástí města je Náchodský zámek.

Pokud nevyhledáváte pouze památky, můžete si odpočinout u vodní nádrže Rozkoš.
Vybrané památky:
Nová radnice

Nová radnice
Ve stylu české novorenesance, podle projektu arch. Františka Podhájského, byla postavená v letech 1902-04. Budova je nárožní s věží na nároží stojí radniční hodinová věž s vyhlídkovým ochozem nahoře. Na nároží věže je socha pana Hrona, zakladatele Náchoda, a městský znak. Je to práce sochaře Čeňka Vodníka podle návrhu kresby Mikoláše Alše.
Fasáda radnice je zdobená rustikou a sgrafity. Figurální sgrafita podle kartonů Mikoláše Alše kolorovaná malířem Láďou Novákem byla restaurována naposledy v roce2000
Náchodský zámek

Gotický hrad byl založen v polovině 13. století jako fortifikační objekt chránící průsmyk z Čech do Kladska . Do 18.století proběhl mnoha stavebními úpravami, především renesančními a barokními.

Na zámku se v držení vystřídaly význačné rody, především páni z Poděbrad, Pernštejna , Smiřic, dále pak Trčkové, Piccolominiové, Desforsové, Kuronští a Schaumburgové.

Mezi majiteli byli i čeští králové. Zámek je tvořen 5 nádvořími . Návštěvníci mohou zhlédnout město Náchod z teras nebo věže, prohlédnout si gotické sklepy, kapli , Piccolominskou zahradu, anglický park a medvědárium.
(Ptřevzato z internetu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama