Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Trable s krví

6. srpna 2006 v 6:00 | malegrams@seznam.cz |  Muži a jejich styl
Trable s krví
Krvácení není osudné, funguje jako prastarý systém včasného varování. Je jakousi červenou výstrahou pro smrtelné tělo. Krev touží prosáknout ven v nejméně vhodnou chvíli. Je třeba panikařit? Nikdy. Ale je důležité vědět, co znamená nachová stopa na košili, v záchodové míse nebo na jiném podobně nevhodném místě.

» VAROVNÝ SIGNÁL: VIDÍTE RUDĚ
Zarudnutí oka může znamenat bakteriální i virové infekce (zánět spojivek) nebo reakci na dráždidla, jako jsou nečistoty, pyl či kouř. Zánět spojivek je zánětem membrán, které lemují oční víčko a pokrývají oční bulvu. "Může jít o podráždění způsobené chemickými prostředky, např. kosmetikou nebo znečištěným vzduchem. Většinou zmizí spontánně. Pokud však potíže přetrvávají déle a objeví se i jiné příznaky, jako hlenovitá sekrece, řezání v oku nebo zarudlá víčka, je lepší vyhledat lékaře," říká oční lékařka MUDr. Hana Schwarzová. Pokud máte pocit sucha při mrknutí nebo cítíte škrábání, použijte kapky na zvlhčení očí. Když to nepomůže, navštivte lékaře. V případě, že bojujete s bakteriálním vetřelcem, předepíše vám antibiotika. Přestaňte si ale oči mnout rukama. To je nejlepší způsob, jak znovu infikovat tkáň nebo roznést infekci do druhého oka.

» VAROVNÝ SIGNÁL: KREV Z NOSU
Většina spontánního krvácení z nosu je neškodná. Nejčastější příčinou je stroupek uvnitř špičky nosu, zvlášť v suchém a studeném počasí. Vzniká tím, že ve špičce sosáku je množství kapilár. Při vdechování studeného vzduchu se spálí mrazem - nosní membrány se otevřou a popraskají. I pouhé kýchnutí pak spustí krvácení a zanechá trvalé stopy na košili. Další příčinou může být vysoký tlak, zvláště když krvácením z nosu trpíte často. Zkuste v zimě preventivně aplikovat do nosu trošku vazelíny. Rovněž není na škodu změnit nosní sprej. Spreje s obsahem steroidů zužují kapiláry v nose a ty pak praskají častěji. Vyzkoušejte solný roztok, pokud s tím váš lékař bude souhlasit. Když přehrada praskne, jak zastavit proud? Stiskem. Posaďte se zpříma a potom se trochu nakloňte dopředu, abyste krev nepolykal. Asi pět minut tiskněte špičku nosu.

» VAROVNÝ SIGNÁL: ČURÁTE ČERVENĚ
Na záchodě všichni produkují tekutinu barvy zlatavého moku, jen vy (ouha!) kečup. Přítomnost krve v moči se nazývá hematurie. Odhaduje se, že čas od času čurá červeně 10 % obyvatelstva. Mnohdy nemusí jít o nic zlého - příčinou může být zádrhel v potrubí způsobený třením něčeho v pevném skupenství (např. ledvinový kámen) proti něčemu hebkému (tkáň močového měchýře). Víme, že jste inteligentní muž, ale domácí diagnóza není to pravé. "Většinou se v moči objeví jen mikroskopické množství krve. Pokud je však krev viditelná pouhým okem, svědčí to o závažných problémech. Okamžitě vyhledejte odborného lékaře," říká urolog MUDr. Karel Kočí. Včasné odhalení je klíčové. Příčin může být celá řada - včetně rakoviny. Nejlepším způsobem, jak ulehčit vaší mysli i průtoku, je návštěva lékaře, který vám udělá testy. V určitých případech se průzračnost vašeho potůčku může vrátit, když přestanete polykat některé prášky. Léky ředící krev, dokonce i aspirin, mohou způsobit, že se v moči objeví krev.

» JAK ODSTRANIT KREV Z KOŠILE
Poté co se vás mafie pokusila neúspěšně oddělat, sice odcházíte po svých, ale se zakrvácenými svršky. Jakmile dorazíte domů, namočte svoji bílou košili na třicet minut do studené vody. Vetřete tekutý prací prostředek, opláchněte chladnou vodou a vyperte. Použijte namáčecí program s vlažnou vodou a saponátem. Ocet zásadně nepoužívejte, pokud si ovšem nechcete zachovat stigmata navěky.

» VAROVNÝ SIGNÁL: ŠAVLE V ZÁŘIVÉM TECHNICOLORU
Krev ve zvratcích je těžké diagnostikovat. "Pro správnou diagnózu jsou okolnosti důležité. Vnitřní krvácení - a přesně to se děje - je však vážné vždy," říká internista MUDr. David Rotenberg. "Zvracíte-li krev, může jít o akutní gastritidu, vřed na dvanácterníku, nebo i natržení jícnu." Lékař použije flexibilní kameru ("pěkně otevřete ústa") nebo namíchá koktejl z barya ("postupte si k rentgenu, promítání začíná"), aby zjistil, kde to netěsní. Náprava může proběhnout buď pomocí medikamentů proti vředům, nebo formou instalatérskou, kdy se ke kauterizaci krvácejícího místa použije tepelná sonda.

» VAROVNÝ SIGNÁL: KREV VE SPERMATU
Tak na tohle jste asi vůbec nepomyslel. Krev ve spermatu. (Kdo by o to stál!) Je zajímavé, že krev ve spermatu neboli hematospermie je mnohem častější, než byste se mohl domnívat. "Není nad čím přemýšlet. Vyhledejte lékaře, i když se krev objeví ve spermatu jen jednou," radí MUDr. Kočí. Pokud vám ještě není 40, pravděpodobně jste se zranil při jízdě na kole nebo trpíte pohlavně přenosnou nemocí. Antibiotika jsou zpátečním lístkem do normálu. Máte-li padesátku na krku, je vhodné vyšetření na rakovinu prostaty.

» VAROVNÝ SIGNÁL: LETADLOVÁ NOHA
Jako by cestování letadlem už takhle nebylo peklo kvůli podávanému občerstvení. Ještě je tu hluboká žilní trombóza. Vědci považují tento takzvaný syndrom turistické třídy za důsledek stísněných poměrů a vnucené nehybnosti, které cestující zažívají v sedadle. Jak se krev v nohou shromažďuje, mohou se vytvořit krevní sraženiny. Pokud jedna z nich doplave až do nejdůležitějších tělesných parcel - např. do plic -, mohl by se váš půlnoční let do Londýna změnit ve hbitý převoz do nemocnice. Dr. Franklin Colón, který vykonal průkopnickou práci v oblasti hluboké žilní trombózy, doporučuje dát pozor na citlivost, otok či zarudnutí nohy během dlouhého letu. Před nástupem do letadla doporučuje požít tabletku aspirinu, potom často zavlažovat organismus vodou a nezanedbávat pohyb. "Nohy rozcvičujte, jak to jen půjde, i když to znamená jen procházku v uličce nebo stahování a uvolňování lýtkových svalů," říká dr. Colón.

» VAROVNÝ SIGNÁL: KRVÁCEJÍCÍ BRADAVKY
Není třeba sdílet podrobnosti o vašich sexuálních hrátkách a nejrůznějších svorkách aplikovaných na bradavky. Ale vážně - každou tkáň, která se opakovaně dostává do styku s hrubším povrchem - např.tričkem, můžetepodráždit textilem, takže zrudne a krvácí. Občas se tomu říká "běžcovy bradavky", poněvadž u běžců je to poměrně běžné. Nežli vyrazíte, natřete si postiženou oblast tenkou vrstvou krému. Nebo běhejte v hedvábném tričku. Při běhání se také může rozhoupat močový měchýř, čímž se do moči občas dostane krev. Tomu se zase říká "běžcův měchýř".

» VAROVNÝ SIGNÁL: KREV VE STOLICI
Stolice je králem mezi diagnostickými pomůckami. Lékař se vás vždy nejprve zeptá na barvu stolice. "Při krvácení ze zažívacího ústrojí se do stolice může dostat krev," říká MUDr. Rotenberg. Tmavá stolice znamená suchou krev ze žaludečního vředu, sytější barva značí problém kdesi dál v potrubí (např. zánět tlustého střeva), jasně červená barva může signalizovat problém v oblasti rektální - od hemoroidů po nádor. Problém je v tom, že hemoroidy či rakovina se projevují totožnou barvou. Každá zkušenost s krví, která vyšla z vašeho těla, je varováním. Nejlepší věc je zajít k lékaři, který stanoví diagnózu a ušetří vám trapný rozhovor v obchodě s barvami a laky.
(převzato z internetu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luďka Luďka | E-mail | Web | 3. července 2015 v 9:34 | Reagovat

Krev čistí kopřiva. Vůbec jsem to netušila. Člověk se na tomto magazínu hodně dozví http://www.zdravi-nemoc.cz/kopriva-cisti-krev

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama