Výběr je důležitý! Proto sleduj malegrams.blog.cz a napiš mi na malegrams@seznam.cz

Něco málo o svalech díl 2.

20. února 2007 v 16:40 | malegrams@seznam.cz |  Muži v pohybu
a2cac476-fffb-1029-aba1-0030482ee2a4.jpg

Něco málo o svalech díl II.


v další části se budeme tentokrát věnovoat zádovým svalům...


V předchozím článku jsem se zaměřil na břišní svalstvo, které považuji za základ. Jeho ochablost, jak jsem posledně uvedl, v mnoha případech způsobuje bolesti zad. Jeho antagonistou je svalstvo zádové a proto se dnes na toto zaměřím. Zádové svalstvo má tendence k ochabování, proto je jeho posilování nutností pro správné držení těla.


01.JPGZádové svalstvo je tvořeno ze čtyř vrstev:

První povrchová vrstva je tvořena ze :

  • svalu trapézového (musculus Trapezius), jeho funkcí je stabilizace lopatky, zvedá paži nad horizontálu, přitahuje lopatky k páteři
  • širokého svalu zádového (musculus latissimus dorsi), jeho funkcí je addukce a vnitřní rotace humeru, dorzální flexe v ramenním kloubu, při fixované paži pomocný sval vdechový a zčásti i výdechový

Druhou vrstvu zádového svalstva tvoří :

  • rombické svaly (musculus rhomboideus major a minor), jeho funkcí je posun lopatky k páteři vzhůru
  • zdvihač lopatky (musculus levator scapulae), jeho funkce je zvedání lopatky, při fixované lopatce uklání krční páteř
Třetí vrstvu tvoří svaly :

  • pilovitý zadní horní, tento je pomocným svalem vdechovým, zdvíhá žebra
  • pilovitý zadní dolní, tento je pomocným svalem výdechový

Čtvrtá hluboká vrstva zahrnuje mnoho drobných svalů. Zjednodušeně obsahuje sloupec svalů zádového původu, který jde podél celé páteře, funkcí je vzpřimování, úklony, záklony, rotace páteře, hlavy.


Tzv. základním cvikem na široký sval zádový, který vytváří šíři zad, jsou přítahy na hrazdě širokým úchopem. Klasickým procvičením: osm opakování ve čtyřech sériích nic neskazíme (vhodné pro ženy ve fitness procesu), ale když zádové svalstvo procvičíme v tzv. supersetu, kombinace přítahů za hlavu na hrazdě s přítahy jednoruční činky v předklonu (bez přestávky) budete muset na léto změnit velikost oblečení  zádové svalstvo Vám bude "trhat trika". Doporučuji procvičit toto svalstvo dvakrát týdně ve čtyřech sériích po šesti opakováních. Rádi názorně předvedeme.
Petr Návesník

trenér kulturistiky a fitness II.třídy
a instruktor spinning lekcí
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 14. února 2009 v 15:20 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

2 Karfigolka Karfigolka | E-mail | Web | 12. srpna 2015 v 10:19 | Reagovat

Kdo chce posílit svaly, měl by se zamyslet nad nějakým doplňkem stravy. Fitness výživa je fajn http://www.suplementy.cz/

3 Georgefough Georgefough | E-mail | Web | 14. září 2018 v 16:39 | Reagovat

Крупнейшая в России и одна из ведущих в мире выставок «Охота и рыболовство на Руси» впервые прошла 6 февраля 1996 года в столице России - городе Москве и неизменно проводится на ВДНХ.
Два раза в год на ней собирается много официальных гостей и огромное количество посетителей из разных городов нашей необъятной страны. Ведь Россия славится своими охотниками и рыбаками! В мужской компании любителей охоты и рыболовства стали появляться женщины, что очень радует. В выставке принимает участие более 900 российских и иностранных компаний.
Наша выставка – это место, где будут созданы все условия для рекламы и продвижения ваших товаров и услуг, поиска потенциальных партнеров и заключения договоров, привлечения новых покупателей.
В рамках деловой программы выставки, обсуждаются насущные вопросы развития охоты и рыболовства в нашей стране, а так же, проводятся практические занятия, семинары, мастер-классы и презентации новинок рыболовной и охотничьей отраслей.
Организаторы выставки активно сотрудничают с общественными организациями охотников и рыболовов, и совместно проводят ряд соревнований по спортивной ловле рыбы.
На стендах участников выставки проходят интересные мероприятия: демонстрация рыболовных снастей; кинологические консультации;практические советы по регистрации маломерных судов; продажа льготных турпутевок.
Культурно-развлекательная программа выставки включает в себя тематические викторины, конкурсы и дегустацию блюд полевой кухни.
Приглашаем к участию компании и фирмы, чья деятельность связана с  тематикой охоты, рыбалки и активного отдыха. <a href=http://ppv.alipromo.com/ru/hunting.php?hash=ox3l666x7jadw8y4eelzx2p7rhpd994e>А  купить инвентарь и интесесные новинки в можете сдесь</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama